Maslac od badema – izvor proteina i energije

Bademi su odličan izvor proteina koji iznutra hrane kožu i na zdravi način pomažu izgradnju mišićne mase.

Od davnina se koriste u starim kulturama – rimskoj, egipatskoj i indijskoj. Žene ih koriste kao sredstvo za održavanje zdravlja kože i mladolikog izgleda.

Bademi koži pružaju sjaj te učinkovito pomažu zagladiti bore.

Muškarci ih koriste za povećanje muškosti te za izgradnju mišićne mase i snage. Ayurveda ovaj plod od milja zove badam i s ljubavlju ga časti titulom “čudesni orah” ili “kralj svih orašastih plodova”.

Ljekovita svojstva badema

U davna vremena badem je bio hranom kraljeva i drugih moćnih uglednika. Već tada se smatralo da on poboljšava mentalne sposobnosti i pomaže u donošenju ispravnih i važnih odluka. Kako sadrži obilje nutritivnih tvari i minerala, badem je tonik ne samo za mozak nego i za krv, kosti, oči, kožu, mišiće i tijelo.

U ayurvedskoj medicini badem i njegovo ulje koriste se za liječenje:

  • amnezije (gubitka pamćenja)
  • muških i ženskih spolnih poremećaja
  • promjene raspoloženja
  • Alzheimerove bolesti
  • psorijaze
  • fizičke slabosti
  • iscrpljenosti nakon bolesti
  • protiv bolova u mišićima
  • anemije
  • suhe kože

    Badem i bademovo ulje pomažu u poboljšanju funkcija limbičkog sustava mozga (dio mozga odgovoran za emocionalno reagiranje).

Domaći maslac od badema

Maslac od badema je ukusan način da ovaj iznimno koristan plod uvrstite u svakodnevnu prehranu.
Recept je vrlo jednostavan i lagan za pripremu, a treba vam samo malo vremena i strpljenja. Bademi samljeveni u maslac lakše se probavljaju, dok su istovremeno sva njihova hranjiva svojstva sačuvana.
U receptu se koriste sirovi bademi. No, možete upotrijebiti i pržene bademe jer oni, zbog obilja cinka, poboljšavaju rad štitnjače. S obzirom na to da se dulje probavlja, maslac od badema daje energiju i osjećaj sitosti kroz dulje vrijeme.
Idealan je za one koji žele izgubiti kilograme i za one koji teže obroku koji uravnotežuje šećer u krvi.
Konzumirajte ga prije vježbanja jer će vam osigurati veću izdržljivost i snagu.

Sastojci:
300 g badema (blanširani i oguljeni)
2 jušne žlice meda (ili po ukusu)
1 čajna žlica kurkume u prahu
crni papar
prstohvat cejlonskog cimeta (po izboru)
prstohvat himalajske soli (po izboru)

Priprema:
Ako ste se odlučili za varijantu s prženim bademima, najprije prepržite bademe na temperaturi 180 °C oko 8 – 10 minuta. Volite li hrskaviji maslac, ostavite nekoliko prženih badema sa strane pa ih pred kraj miksanja dodajte u maslac. Čajnu žlicu kurkume izmiješajte s prstohvatom cimeta i vrlo malo papra. Papar će pojačati ljekovitost kurkume, a cimet probavljivost badema.

Bademe ubacite u blender i uključite na najjače miksanje. Vrijeme potrebno za miksanje ovisit će o jačini vašeg blendera (15 – 25 minuta). Budite strpljivi. Iako će vam djelovati da je bademova smjesa suha i da se nikada neće pretvoriti u maslac, to će se ipak dogoditi. Nakon određenog vremena postat će glatka pasta, a zatim kremasti maslac.
Povremeno ugasite blender pa smjesu ručno izmiješajte kako biste odvojili masu koja se zalijepila za dno blendera. Nastavite strpljivo miješati dok se bademi ne pretvore u kremasti maslac.

Pred kraj dodajte začine, prstohvat soli i med pa sve izmiješajte u ravnomjernu smjesu. Ako želite rjeđi maslac, samo nastavite miješati dok ne dobijete željenu konzistenciju.
Prema vašem izboru možete dodati malo ulja (kokosovog ili suncokretovog) ako želite kremastiju strukturu i lakšu mazivost. Gotovu smjesu izlijte u staklenku i čuvajte u hladnjaku. Rok trajnosti maslaca od badema je oko mjesec dana.

Upotreba maslaca od badema

Uživajte u osebujnom, orašastom okusu bademovog maslaca! Možete ga koristiti uz mnoga jela i na razne načine. Maslac od badema se konzumira za doručak, uz ručak ili kao poslijepodnevni obrok kada osjetite pad energije.

Maslac upotrijebite u pripremi sendviča, namažite ga na tost ili krekere, koristite u jutarnjim kašama, kao dodatak hummusu – namazu od slanutka ili kao sastojak za razne umake i pesto.

Možete ga dodati u osnovni preljev za salatu, a odlično se kombinira i s juhama od narančastog povrća poput bundeve, mrkve ili slatkog krumpira. Koristite ga za pripremu domaćeg sladoleda, za smoothieje kako bi bili gušći i ukusniji (npr. od banane i jagode), u raznim receptima za kolače i slično.

Budite kreativni u izradi vašeg obroka i uživajte u maslacu od badema!

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads